محل تبلیغات شما
شاهنامه خوانی و ورود سنت شاهنامه خوانی در ایل قشقایی مسئله حادث است . مسئله نویی است مسئله تازه ایست . 1246 یک نفر از ایل بختیاری یکی از سردمداران طایفه ی مال که طایفه ی مشهوری بود کوچ میکنه میاد توی دمودستگاه سلطان محمد خان ایلخانی ، یعنی اواسط دوره قاجار اونجا چه اتفاقی میافته . اونجا شروع میکنه آرام آرام طایفه ی خودش رو وارد ایل قشقایی و در نهایتا کشکولی میکنه . کشکولانی ها . این نحوه ی ورود مال ها هست به ایل قشقایی . وقتی که وارد میشن یک سری پارامتر با خودشون میارن . پارامتر های فرهنگی از جمله شاهنامه خوانی . ما چهار تا شاهنامه خوان برجسته داریم در ایل قشقایی که سه تاش ترک زبان هستن ، یکیش هم دزکردی . من الان میگم خدمتتون . از این سه نفر همه شاگردان طایفه ی مال بودن .

وی ضمن تاکید بر نو و حادث بودن سنت شاهنامه خوانی در ایل قشقایی افزود : شاهنامه خوانی مجلسی از طریق طایفه ی مال وارد شده است . محمد قلی بیگ در راس اون قرار داره. سه تا شاگرد داره طهمورث خان کشکولی، محمدحسین خان کیانی و عرض شود خدمت شما محمودخان اسکندری و یک نفر دیگه هست که قشقایی نیست حقیقتا . شوقعلی ویسی دوزکردی که ایشون چون ترکی بلد بودن در دوزکرد بودن در منطقه ی سرحد قشقایی ها بودن ایشون ترکی هم یاد گرفتن و این چهار نفر رو جزء قشقایی ها میتونیم حساب بکنیم . شاهنامه خوانی قشقایی با این چهار نفر کلید خورده است و با فوت مرحوم محمودخان اسکندری به اتمام رسیده است. دایره ی زمانی بسیار کوتاهی داره من این رو بگم خدمتتون امیدوار هستم که در نسل جدیدی که قشقایی ها هستند این سنت حادث، این سنتی که نو وارد قوم قشقایی شده است ادامه پیدا کند.

زندگی و زمانه سردار اسعد بختیاری

شاهنامه خوانی در ایل قشقایی و نقش طایفه مال احمدی

طایفه مال احمدی در ایل قشقایی

قشقایی ,ی ,شاهنامه ,ایل ,خوانی ,طایفه ,شاهنامه خوانی ,ایل قشقایی ,مال ,طایفه ی ,در ایل

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گروه صنعتی کرمان نیرو سازنده سینی کابل love66s.blogfa.com